Jak používat esenciální oleje?
Jak se správně esenciální oleje používají? A které oleje se hodí na mé neduhy? A jak je správně použít?
Esenciální (éterické) oleje jsou složeny z velmi silných aromatických molekul a je důležité dodržovat pokyny k použití, dávkování a preventivní opatření, aby se předešlo jakémukoli riziku.
V tomto článku se dozvíte, jak je nejlépe využít, abyste mohli plně čerpat z jejich báječných výhod a naučili se je bezpečně používat pro své zdraví, krásu a pohodu. V difúzi, na kůži, k vnitřnímu použití, ve vaně, při masáži nebo při inhalaci: osvojte si správné návyky a těžte z úžasných vlastností aromaterapie na těle i mysli!
Základní charakteristika
Esenciální olej, nejúčinnější a nejvyvinutější extrakt z rostlinné říše, je přítomen v takzvaných „aromatických“ rostlinách. Získává se ve většině případů parní destilací těkavých aromatických sloučenin rostliny, kromě citrusových esencí, které se získávají jednoduchým lisováním slupky ovoce za studena. Složení aktivních biochemických molekul je vždy závislé na konkrétním éterickém oleji a určuje jeho rozmanité vlastnosti a působení na tělo a mysl.
Na co všechno se esenciální oleje používají?
Esenciální oleje se můžou používat různými způsoby. Vždy je důležité si uvědomit, co je váš cíl, čeho chcete použitím oleje dosáhnout. Potřebujete si odpočinout? Načerpat síly? Nebo si ulevit při nachlazení nebo bolestech hlavy? Chcete jen pročistit vzduch v místnosti? Dále je nutné vzít v úvahu jejich složení a stav osob, které s nimi přijdou do styku (věk, zdravotní stav, těhotenství atd.).
V kosmetice budou mít esenciální oleje (velmi zředěné) jen lokální účinek, zatímco v aromaterapii mohou mít širší lokální a/nebo celkový účinek. Kromě toho, že jsou blahodárné pro vaše zdraví, lze esenciální oleje jednoduše použít k provonění či pročištění vzduchu v místnosti, pro vaši krásu a pohodu nebo výrobě čisticích prostředků do vaší domácnosti. Každý esenciální olej může mít jeden nebo více vhodných způsobů použití v závislosti na jeho složení a vlastnostech.
Jak konkrétně používat esenciální oleje pro zdraví a duševní pohodu?
1. Masáže
Vždy se napřed přesvědčte, že je daný esenciální olej vhodný k použití na pokožku. Před aplikací se musí ředit v olejovém nosiči, tj. rostlinném oleji (kokosový, mandlový, olivový atd.) nebo rostlinném másle (bambucké, kakaové atd.). Tato aplikace je rychlá a nejméně riziková.
Dávkování:
Přidejte 2 % esenciálního oleje do rostlinného oleje nebo rozpuštěného másla. Teplota oleje by měla být vždy pokožce příjemná. Nebojte se experimentovat s oleji a másly, smíchejte více druhů dohromady, anebo vybírejte olej vhodný na daný typ pokožky (např. na masáž zad s akné nepoužijete olivový olej, ale lehčí konopný nebo meruňkový). S esenciálními oleji však buďte opatrní, vždy si ověřte, že jsou opravdu vhodné k použití na pokožku a dodržujte dávkování uvedené výrobcem.
Některé typy esenciálních olejů používané při masážích:
Libavka - uleví při bolesti kloubů a svalů
Cypřiš - příznivě působí na žilní a lymfatický systém
Petitgrain - působí proti stresu
Ravintsara - účinná v boji proti virovým infekcím a při snížené imunitě
Smrk - působí proti křečím a prokrvuje
Levandule - podporuje relaxaci
Tea tree - antibakteriální účinek, pro pleť bez pupínků
Máta - příznivě působí při migréně
Slaměnka (Helichrysum) - proti modřinám a otlakům
2. Koupele
Jde o jednoduchou a účinnou techniku pro udržení kondice, relaxaci, zahřátí, psychické uvolnění nebo uvolnění svalů a kloubů. Esenciální oleje v koupeli pomáhají hned několikrát - působí na kůži, svaly a klouby, na dýchací cesty i na psychiku.
Dávkování:
Doporučujeme nakapat si do vany 10 až 15 kapek esenciálního oleje či směsi esenciálních olejů. Oleje nejsou rozpustné ve vodě, můžete je tedy smíchat s dispergačním činidlem, např. Solubolem (1 kapka esence na 4 kapky Solubolu). Jiný způsob je také smíchat pár kapek oleje s koupelovou solí, nejlépe epsomskou a přidat ji do horké vody. Pro aktivaci krevního oběhu se zase doporučuje koupel studená. Další možností je vyrobit si aromatický koupelový olej a to tak, že smícháte 10 % esenciálních olejů s 90 % sulfátovaného ricinového oleje. Do koupele pak přidejte 1 až 2 lžíce této směsi.
Některé typy esenciálních olejů vhodné ke koupeli:
Pro relaxaci:
pomeranč, levandule
Pro dobití energie:
jalovec, borovice
2. Difuze a inhalace
To, co cítíme nosem, má přímý vliv na naši psychiku. Vonné molekuly z esenciální olejů putují do mozku prostřednictvím milionů nervových buněk umístěných na našich nosních sliznicích. Dokáží rychle navodit pocit pohody, klidu, povzbuzení nebo posílí imunitu či inspiraci.
Rozprašování vonných molekul pomocí aroma difuzéru
Velmi oblíbenou metodou použití esenciálních olejů je atmosferická difuze, čili rozprášení vonných molekul do vzduchu v místnosti. Používá se k pročištění a dezinfekci vzduchu v místnosti, k vytvoření požadované atmosféry (relaxační, intimní, tvořivá, meditační atd.) nebo jednoduše k provonění místnosti. Usnadňuje dýchání v zimním období, kdy je uvnitř suchý vzduch, nebo naopak vzduch osvěžuje v parném létě. Pomáhá při rýmě a nachlazení, při bolesti hlavy. Není však vhodné vystavovat své čichové receptory vonným molekulám delší dobu v kuse, tělo si vytvoří rezistenci a daný esenciální olej mu nemusí příště zcela zafungovat. Doporučená doba difuze je max. 20 minut 3 krát denně. Oblíbenou alternativou k esenciálním olejům, které se v difuzéru ředí vodou, jsou hydroláty/květové vody. Ty obsahují pouze zbytkový esenciální olej. I tak můžeme z vlastní zkušenosti doporučit půl nádržky obyčejné vody a půl nádržky vody květové.
Prozkoumat směsi esenciálních olejů do difuzérů
Metody atmosférické difuze a druhy aroma difuzérů popisujeme blíže v tomto článku.
Inhalace
Při respiračních onemocněních vyzkoušejte mokrou inhalaci. Do stabilní nádoby položené na stole nalijte vroucí vodu, alespoň 1,5 litru a nakapejte 2 - 5 kapek esenciálního oleje (nebo směsi olejů). Doporučuje se začít 2 kapkami a podle potřeby přidávat. Až je pára natolik ochlazená, že je možné udržet v ní obličej, přehoďte si přes hlavu ručník a inhalujte. Vydržte alespoň 10 minut. Každý nádech by měl být příjemný. Pokud tomu tak není, inhalaci ukončete a příště vyzkoušejte jiný olej, nebo menší dávkování. Inhalaci se doporučuje provádět doma na večer, protože rozšiřuje sliznice a ty jsou pak náchylnější k absorpci znečištěných látek z ovzduší.
Na co si dát POZOR
Základní pravidla
1. Esenciální oleje jsou velmi silné. Měly by být používány s mírou a je nutné pečlivě respektovat pravidla používání každého z nich.
2. Esenciální oleje vždy uchovávejte mimo dosah dětí.
3. Obecně lze říci, že užívání esenciálních olejů nedoporučujeme těhotným a kojícím ženám, osobám s neurologickými problémy (epileptiky apod.) nebo osobám s vážnými zdravotními problémy. Bez doporučení lékaře nepoužívejte esenciální oleje u kojenců a dětí do 6 let anebo se řiďte pokyny na obalu daného oleje.
4. Vstřikování esenciálních olejů do těla (intravenózní, intramuskulární) je přísně zakázáno.
5. Esenciální oleje by se neměly aplikovat do očí ani na oční okolí.
6. Esenciální oleje by se neměly aplikovat neředěné nebo kapat do nosu a uší. V případě potřeby je zřeďte v rostlinném oleji (2 % esenciální olej / 98 % rostlinný olej) a směs nanášejte masáží na postiženou oblast (ušní boltec, okraj nosních dírek).
7. Na sliznice se mohou esenciální oleje aplikovat pouze zředěné (doporučeno max. 2 % esenciálního oleje / 98 % rostlinného oleje).
8. Abyste se vyhnuli alergické reakci, doporučujeme vždy provést test kožní snášenlivosti v záhybu lokte a před použitím počkat alespoň 24 hodin.
Zvláštní opatření
Silné esenciální oleje
Některé éterické oleje se nedoporučují těhotným a kojícím ženám, dětem do 6 let, lidem s epilepsií nebo těm, kteří trpí vážnými neurologickými poruchami, zejména kvůli obsahu ketonů nebo fenolů: řebříček, Ajowan, Kopr, Anýz, Bazalka, Bois de Siam, Bříza, Cejlonská skořice (kůra a list), Čínská skořice, Kmín, Cedr atlaský, Cedr himalájský, Kurkuma, Cypřiš z Provence / evergreen, Estragon, Eukalyptus globulus, Eukalyptus mentolový, Fenykl sladký, Libavka poléhavá, Libavka voňavá, Hřebíček (plody a listy), Slaměnka(Helichrysum), Yzop břišní, Oman vonný, Khella, Libora měňavá, Vavřín (Litsea Cubeba), Levandule aspic, Lavandin, Máta polní , Máta peprná, Muškátový oříšek, Oregano, Oregano kaliteri, Petržel, Rododendron, Rozmarýn s cineolem, Rozmarýn s kafrem, Rozmarýn s verbenonem, Borovice patagonská, Saturejka, Měsíček, Tansy, Tymián.
Esenciální oleje dráždící pokožku
Některé éterické oleje (bohaté na fenoly, terpenaldehydy (cinnamaldehyd, citral atd.) a terpeny (pineny, paracymen, limonen) mohou být dráždivé, zejména pro citlivou pokožku: Ajowan, Bazalka, Cejlonská skořice, Čínská skořice, Hřebíček, Citronová tráva (Lemongrass), Oregano obecné, Saturejka horská, Tymol tymiánový. Používají se zředěné v rostlinném oleji. Pokud pozorujete reakci (zarudnutí, podráždění, brnění atd.), směs nepoužívejte.
Esenciální oleje s potenciálními účinky podobnými estrogenu
Některé esenciální oleje se nedoporučují ženám s onkologickým onemocněním hormonálním (rakovina prsu, vaječníků, endometria), těhotným nebo kojícím ženám a dětem do 3 let kvůli potenciálním účinkům podobným estrogenu: Anýz, Heřmánek římský, Kmín, Cypřiš, Elemi, Fenykl, Jalovec, Mastix řecký, Niaouli, Pačuli, Rozmarýn, Šalvěj muškátová.
Fotosenzibilizační esenciální oleje
Některé oleje jsou citlivé na sluneční paprsky díky obsahu furokumarinů, který může při vystavení kůže slunci způsobit více či méně závažné kožní reakce (spáleniny, popáleniny atd.): Angelika, Bergamot, Celer, Citron, Limetka, Khella, Libeček, Žlutá mandarinka, Červená Mandarinka, Zelená Mandarinka, Pomeranč, Krvavý pomeranč, Grapefruit, Citronová Verbena.
Nevystavujte se slunci po dobu 8 až 12 hodin po použití těchto olejů.
Alergické esenciální oleje
Některé esenciální oleje mohou u citlivých osob vyvolat alergické reakce. Jsou to zejména: Řebříček, Skořice cejlonská, Skořice čínská, Cypřiš, Inula, Meduňka atd. Vždy je vhodné provést předběžnou zkoušku přípravku v záhybu lokte 24 hodin před použitím esenciálního oleje. Lidé s astmatem nebo respiračními alergiemi by se měli vyvarovat vdechování éterických olejů.
Zdroj: Aroma-Zone.fr