Zdravotní benefity barefoot chůze neboli chůze na boso

 

Blahodárná chůze

Přemýšlíte, jak obohatit své wellbeing a slowliving rituály? Jak se ještě hlouběji propojit s přírodou, uvolnit mysl a doslova se uzemnit? Zkuste bosou chůzi! Stačí pár minut denně a ne, nemyslím hned vyběhnout ven a sedřít si palce o první chodník. Barefoot praktiky obecně nejsou příliš městskou aktivitou, spíše se jim věnujte někde v parku nebo na zahrádce. A nebojte se, trocha hlíny nebo ranní rosy není nic toxického. A pokud máte přece jen raději trošku instruovanou činnost na daných vyhrazených místech, vězte, že pomalu a jistě i v naší kotlině vznikají tzv. barefoot parky. Dobře, tak v naší kotlině jsou to tedy zatím spíše barefoot chodníčky či stezky, ale možná jednou…

Bez klobouku bos

Nejvíce se pojem barefoot užívá ve spojení s obuví, ale o botách to dnes nebude. Nejlepší boty jsou totiž, dle příznivců barefoot, žádné boty. Bosá chůze má svá nepopiratelná plus a stojí zato si o ní alespoň vytvořit povědomí. Třeba po přečtení tohoto článku opravdu odhodíte své tenisky, holínky, žabky či jiné obutí v dál a zasadíte se o další propagaci bosých nohou. Není však nutné se hned vzdávat těch krásných lodiček, které jste ochotná zout jen když se po půlnoci ladně vyhoupnete na barový pult a střihnete perfektní bosou bosa novu. Možná postačí, když po těžkém dnu (nebo tedy noci) dopřejete svým nohám bosou procházku. K tomu účelu jsou jako stvořeny zmiňované prvky a chodníky. 

Zdravotní benefity

Přímý kontakt se zemí je prokazatelně blahodárný, stimuluje totiž elektrony v mozku a přispívá k psychickému pohodlí, o pozitivním vlivu na fyzické zdraví nemluvě. Chůzí po různorodém povrchu posilujeme svaly chodidel a celých nohou, pomáháme je prokrvit, zabraňujeme deformitám, které vznikají nesprávným obutím. Mezi takové neduhy se řadí ploché nohy, kuří oka, problémy s achilovou patou, haluxy a další, v naší populaci bohužel vcelku běžné, obtíže. Toto vše zapříčiňuje nedostatek péče o chodidla a jejich “bosého” tréninku. Boty totiž prokazatelně zabraňují přirozenému způsobu chůze, běhu, skoku. Svaly na nohou tak i v sebedražší (a sebepopulárnějším rapperem či modelkou propagované) obuvi ochabují. Barefoot chůze tedy vrací našim nohám ztracenou sílu a oporu, které přirozeně mají, jen na to kvůli botám pozapomněly. A teď bonus nad rámec posílené nohy - bosou chůzí zredukujete případnou bolest zad, kolen či kyčlí. No není to paráda? No je to paráda! Barefoot chodník do každé rodiny, prosím!  

Jdeme na to

Teď trochu praktičtější stránka věci. Bosá chůze Vás po přečtení těchto řádků pochopitelně naprosto okouzlila a Vy jste se jali vyrazit do zahrady s motykou, s motykou, vykopat tam rozmarýnu…ne ne moment, tak takto ne. Jak si v podmínkách běžné české zahrádky s teráskou, bazénkem, skleníčkem, kurníčkem, skalkou a trampolínou ještě vybudovat nějaký chodník? Bez obav, k bosému trénování stačí asi 1 až 1,5 metru široký pás, jehož délka závisí na Vašich podmínkách. Nemusí se jednat o rovinu, vítané jsou kaskády i různé zákruty. Konkrétních postupů a návodů k budování chodníčku je na internetu nespočet. Materiály, kterými vyplníte jednotlivá pole, se také doporučují vesměs opakovaně stejné. Nechte se tedy inspirovat, ale nezapomeňte popustit také uzdu své fantazii, experimentujte, zkoušejte, co Vaše nohy ocení a zvládnou, co jim je příjemné. Nabízí se hladké oblázky, jemný štěrk či hrubší kamínky. Vyrazte s kyblíčky do nejbližších stavebnin, bodrého prodejce svými požadavky jistě potěšíte a ochotně přikluše s lopatou a mnoha cennými radami. O zbytek se pak postará matka příroda s Vaší zručnou pomocí nebo místní zahradnictví - mulč, šišky, klacíky. Některé chodníčky obsahují i umělé či třeba vodní prvky. Dobrou zprávou je, že barefoot zóny jsou v zahradě tak přirozené, že ji rozhodně nehyzdí, ale naopak mohou plnit i estetickou funkci. 

Tak jděte do toho! A jděte do toho bosky!!!