6 + 1 tip, jak skutečně zpomalit svůj život

 

Stále častěji ve svém životě narážíme na jednoduché pravidlo, že více nerovná se lépe. A z této nerovnosti lze snadno odvodit, že být zaneprázdněný a vytížený, neznamená být lepší. Věřte nebo ne, kult multitaskingu a nonstop vytížených superlidí nebude trendem navždy. Do popředí se dostává umění SLOW LIVING. To už teoreticky známe, chápeme jeho podstatu i jeho blahodárný efekt na náš každodenní život. Jak ale skutečně a trvale implementovat pomalé návyky do svého běžného dne? Pro začátek je nejdůležitější přesvědčit své vědomí o tom, že SLOW LIVING je otázkou volby. Dál už to jde skoro samo. Existuje nespočet návodů a rad, jak zapojit SLOW LIVING do rutinních činností. Konkrétní, pomalé kroky (možná tedy postačí krůčky, v pohodě jsou i drobná klopýtnutí) nechť každý volí sám. Zde je alespoň jakési univerzální sedmero tipů, které Vám možná pomůže nalézt v sobě pomalou radost a klid.

1. Spěchejte pomalu!

A to nejen v práci, kde máme nespočet projektů, emailů, meetingů, hovorů, požadavků, zpráv... ale také v osobním životě, kde chceme od všeho něco. Tedy chtěli bychom sportovat, zdravě jíst, něco nového se učit, cestovat, setkávat se s přáteli, ale také trávit čas o samotě, přečíst tuny knih a poslechnout hodiny podcastů, stíhat sjíždět všechna sociální média, přitom najít čas na rozjímání a meditaci. Dost! Když už musíte něco stihnout nebo někam pospíchat, pak spěchejte pomalu! Shon a spěch Vás vyčerpává, děláte zbytečné chyby a Vaše produktivita klesá.

2. Odmítejte!

Do svého běžného slovníku přizvěte slovíčko ne. Říkejte častěji NE, protože pouze tak potom můžete říkat ANO důležitým věcem. Potřebujete nejen svou vůli, ale také čas, sílu, chuť dělat to, na čem Vám opravdu záleží. Kde to vše vzít, kde brát? Klíč je v umění odmítnout. Tak prosté a jednoduché, přitom máme ve většině případů takový strach kouzelné NE vyslovit a pak hořce litujeme své slabosti. Zkuste si více uvědomovat sami sebe a situace, ve kterých se nacházíte. Občas máme iracionální strach bezdůvodně. Když se na vše podíváme jakoby z povzdálí, zjistíme, že nás nic neohrožuje, nic neriskujeme a vyslovením NE můžeme jen získat. Posuňte své hranice!

3. Odpojte se!

Být v obraze, to je mantra dnešních dní. Obrazů, ve kterých bychom však měli být, neustále přibývá. Svět je rychlý, informace víří, dějiny plynou a ty, lidská bytosti, buď neustále v obraze! Je to opravdu nutné? Krásně tuto myšlenku vyjádřil norský filozof Guttorm Fløistad: “Jedinou jistotou je, že se vše mění. Tempo změn neustále narůstá. Jestli chcete stíhat, pak raději zrychlete. To je hlas dnešní doby. Mohlo by však být užitečné připomenut všem, že naše základní potřeby se nikdy nemění.” Cítíte-li se zahlceni, zkuste vypnout sociální sítě nebo si zakažte (tedy drsně blokujte) všechny a vše, co Vás znervózňuje, přivádí do úzkých, komu závidíte nebo koho nemůžete vystát a sledujete je jen jako takzvané guilty pleasure. Vy jste pánem svého mobilního telefonu, ne naopak, jak se někdy může zdát. Vypněte tu věc a položte ji někam dost daleko, abyste neměli ani nejmenší nutkání po ní házet očkem. Sundejte si hodinky, zejména tedy ty otravné, pardon, chytré hodinky. Nebuďte otrokem příchozích hovorů nebo zpráv. Je to přece Váš čas, nenechte se stále rozptylovat všemi, kteří ho po Vás vyžadují.

4. Lelkujte!

Nedělejte prostě nic. Tedy alespoň čas od času, na chvíli nebo na celé odpoledne. Zkrátka jen buďte. Zpomalte svou mysl a nechte jí volně proudit všemožné myšlenky. Třeba budete mile překvapeni, kam Vás takové bdělé snění zavede. Při takovém aktivním chytání lelků občas člověka napadnou zajímavé, neřku-li geniální nápady. Takové, které vyvstanou na povrch Vaší mysli až v momentě, kdy ji zcela vyčistíte od nánosů malicherností. Jednoduchá řešení a spásné myšlenky jsou mnohdy nasnadě, to jen my je nemáme možnost vnímat.

5. Spěte!

Spánek je naprosto zásadní součástí našeho života. Přesto jeho důležitost mnoho lidí podceňuje. Ovšem neřešit spánkový deficit lze jen do chvíle, než přinese nepříjemné následky. Vyzkoušejte si pár dnů dodržovat spánkovou hygienu a sami pozorujte pozitivní odezvu Vašeho těla i mysli. Samotný spánek je vlastně vyvrcholením příprav, kdy se zklidníte a relaxujete. Choďte spát a vstávejte v alespoň přibližně stejnou dobu. V ložnici dodržujte pravidlo tří T, tedy teplota (spíše nižší), ticho a tma. Místnost dobře větrejte a pro navození příjemné atmosféry pro spánek zkuste použít i jemné aroma. Například vůně levandule dokáže uklidnit mysl a nádherně provonět místnost.

6. Jděte ven!

Lidé tráví nadmíru času v budovách. Ignorujeme zásadní vliv pobytu venku, zejména v přírodě, na naše fyzické i duševní zdraví. Jděte dnes do práce nebo do obchodu pěšky, věnujte se zahradničení, sbírejte divoké byliny, objevte přírodu za městem nebo si zajděte alespoň do parku. Kouzlu pomalého víkendového brunche na čerstvém vzduchu zaručeně propadne každý. Nemusíte být aktivní nadšenec všech outdoorových sportů, stačí se jen procházet a pozorovat.

7. Ponořte se!

SLOW BATH - to je skutečně bonusová poslední tečka. Tečka za dlouhým dnem. Ponořte se do teplé vody a nechte v ní pomalu rozpustit všechny problémy. Zatímco Vaše tělo odpočívá, probuďte všechny smysly tak, abyste mohli naplno vychutnat tyto dokonalé chvíle. Zrak potěší tlumené, měkké světlo svíček. Sluch oblaží příjemné tóny relaxační hudby nebo jen tiché praskání mýdlových bublin. Pro uspokojení skutečně všech smyslů si také můžete dopřát oblíbenou skleničku šumivého vína nebo misku oliv či drobného ovoce. Hmat a zejména čich pak dokonale okouzlí přírodní mýdlo. Jemnost, hebkost a vyladěná vůně mýdla zaručí, že se taková koupel stane originálním požitkem.