Komerční mýdla vs. ručně vyráběná

Co je to vlastně mýdlo?

Používání mýdla jako prostředku pro očistu těla je pro nás v dnešní době samozřejmostí. Mohlo by se proto zdát, že se člověk myje mýdlem od nepaměti. Popravdě tomu tak vždy nebylo. Na počátku mydlení nestálo mýdlo v podobě, kterou známe ze současných koupelen. Historie mytí lidského těla ale začala právě u mýdla. Již kolem roku 2000 před naším letopočtem se staří Egypťané zabývali hygienou. Pozadu zůstali ani obyvatelé starověkého Řecka a Říma. Kult čistého a voňavého těla vystřídala středověká všudypřítomná špína, kdy mýdlo bylo drahým špásem, určeným jen pro bohatší. Naštěstí však revoluční 18. století přineslo objevy (nejen) v oblasti chemie. Mýdlo se dostalo do manufaktur a odtud do lidských domácností jako běžně dostupný artikl.

Tolik bleskové historické okénko. Ovšem pozor! Mýdlo, jak o něm hovoříme, je pojem označující kdejaký saponát, prefabrikát, prostě kde co. Mýdlo se přitom neliší jen výslednou vůní, barvou a tvarem, ale především způsobem výroby. Mýdlo se tradičně vyrábí metodou za studena a procesem zrání. Jde zjednodušeně o zmýdelnění tuků pomocí chemické reakce s louhem. Ten po určité době s tukem zreaguje na výsledné mýdlo, jakožto čistící prostředek. Na nádobí, na prádlo nebo tedy i na tělo. Naše babičky, tedy možná spíše prababičky, vyráběly mýdlo ze zbytků různých olejů z kuchyně. Pravda, to nezní příliš vábně. Ta doba pominula a dnes se do mýdel přidávají nejkvalitnější rostlinné (ale také živočišné) oleje a másla ve všemožných kombinacích.

Komerční mýdla

V klasické drogerii ovšem najdete mýdla, která vůbec nevzešla z procesu zrání, tedy takzvanou saponifikací. V běžné nabídce nalezneme většinou pouze prefabrikované hmoty, které jsou směsí několika chemických látek. Ruce nám taková mýdla sice umyjí, jejich stopy ovšem jen tak z přírody nezmizí. Otázkou pak je, nakolik takový chemický mix zmizí z našeho těla. Ať už v tuhé či tekuté podobě, tato mýdla nám opravdový požitek z koupele nemohou přinést. A to z několika důvodů. Pojďme si na výhody ruční výroby poctivého tuhého mýdla trošku posvítit!

Punc jedinečnosti

Na první laický pohled to není až tak zřejmé, ale ručně vyráběná mýdla nejsou (pouze) na ruce. Pečují o celé tělo, tedy fungují spíše jako tuhý sprchový gel (ovšem toto sousloví budiž zapomenuto, klasické sprcháče jsou většinou zlo). Navíc mýdlo, je-li dobře vyzrálé, vydrží při dobrém zacházení několik dlouhých týdnů, to je příjemná zpráva i pro naše peněženky. Dobrým zacházením je myšlena zejména nutnost nechat mýdlo po použití vyschnout na kvalitní mýdlence. Inu bez okolků, koupí takového mýdla se do naší koupelny dostává skvost, funkční i estetický kousek přírody.

Ach ten glycerin

V poctivém ručně vyrobeném mýdle navíc zůstává vzácná složka glycerin. Vzácná natolik, že se z komerčních mýdel odebírá a prodává dále jako zvlhčující surovina do jiných kosmetických produktů.

V našich mýdlech glycerin zůstává. Glycerin na sebe naváže vodu, dopraví ji spolu s dalšími blahodárnými látkami do pokožky a tam ji uzamkne. Výsledkem je hydratovaná, jemná a pružná kůže.

Eco friendly

Pozitivní vliv ruční výroby mýdel na životní prostředí je samozřejmě nesporný. Věděli jste ale, že příroda nám za používání takových mýdel bude vděčná hned několikrát? Nejde totiž pouze o čisté složení mýdel samotných, ale také o jejich obal a konečně o to, co po nich zůstává v odpadních vodách. Nemluvě o tom, že tekutého mýdla jen pro umytí rukou použijete tak nějak ze zvyku mnohem více, než je potřeba. Výrobě tekutého mýdla dále přičtěme desetkrát vyšší uhlíkovou stopu oproti tuhé kostce a máme zde jasného eko vítěze. Nemusím zmiňovat, že MIJA dodržuje veškeré zásady ekologické výroby.

Pro každého něco

Kolekce tuhých mýdel PURE a LUXURY zaručují, že je každé pokožce dopřána správná péče. Naše mýdla Vás určitě nemají jen zbavit nečistot, ale zejména pečovat o Vaše tělo pomocí přírodních složek. Právě naprosto čisté složení mýdel zajišťuje blahodárný účinek na pokožku každého typu. Stačí si jen vybrat, po čem právě Vaše smysly prahnou.

Například jíly, které se používají jako přírodní barvivo, mají v mýdle zejména pečující efekt. Zelený jíl, obsažený v našem mýdle Darjeeling, důkladně čistí a detoxikuje mastnou pokožku. Růžový jíl, který naopak pečuje o suchou a citlivou kůži, je jednou z hlavních složek mýdla Rose.

Výluhy a maceráty ze známých i těch méně obvyklých bylin, oleje, máslíčka, citrusové i květinové vůně,…to vše
a mnohem více v těch nejblahodárnějších kombinacích. To je MIJA. Vždy pouze s nejčistším složením i svědomím :-)